80 lecie PSP7
Dobra edukacja to bilet do jakości życia! Więcej informacji
Dobra edukacja to bilet do jakości życia! Więcej informacji

Konkurs recytatorski

29 marca br. odbyły się w naszej szkole eliminacje do 3 Archidiecezjalnego Konkursu Recytatorskiego poświęconego pamięci i twórczości św. Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 47 uczniów kl. I – VIII. Komisja w składzie p. Dyr. Elżbieta Jasiulewicz i pp. Katechetki Iwona Traczyk, Katarzyna Kowalczyk i Małgorzata Ćwiek, wyłoniła zwycięzców i tak:

2019-04-02 13:51:56        dodał(a): mariola        Autor: p. M. Ćwiek

Akcja "Żonkile"

Powoli zbliża się ważna rocznica, z której okazji jest przeprowadzana ogólnopolska akcja "Żonkile". W tym roku przypada już 76 rocznica powstania w getcie warszawskim. Rozdawane kwiaty są także pamiątką po zostawianych przez nieznane osoby żonkilach przez lata po II wojnie dla uczczenia ofiar. Ten zwyczaj przejął także jeden z przywódców powstania w getcie Marek Edelman.

2019-04-01 20:54:59        dodał(a): mariola        Autor: p. I. Borowiecka - Grzywacz

Radomsko w PRL

Klasa 8c w ramach żywych lekcji historii udała się także do Muzeum regionalnego by obejrzeć wystawę stałą w Areszcie dotycząca historii II wojny światowej na naszych terenach oraz ekspozycje tymczasową "Radomsko w PRL".
Planujemy w tym roku jeszcze lekcję na cmentarzu żydowskim w Radomsku dla przypomnienia sobie informacji z klasy 5-tej, gdy uczestni czyliśmy po raz pierwszy w wycieczce na niego oraz dla zgłebienia tematu holocaustu.

Kino za Rogiem

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu klasa 8c uczestniczyła w "Kinie za Rogiem" w pokazie filmu Slawomira Grünberga "Karski i władcy ludzkości". To przejmujący obraz bohaterstwa, skromności i życia w świadomości, że mimo prób nie udało sie pomóc tylko dlatego, że wielcy tego świata nie chcieli dać wiary polskiemu kurierowi. Jan Karski ocalił od zapomnienia i dał świadectwo jednego z największych ludobójstw w historii ludzkości.

Żywa lekcja historii - Krokusy

Co roku w ponad 70 krajach na świecie, jesienią, są sadzone cebulki żółtych krokusów. Pamięci pomordowanych dzieci w II wojnie światowej. Pamięci Dzieci Holocaustu.
W tym roku dołączyliśmy z Siódemką i najlepszą z najlepszych klasą 8c. Sadzone w październiku właśnie zakwitły przypominając o idei i pamięci.

2019-04-01 18:54:55        dodał(a): mariola        Autor: p. I. Borowiecka - Grzywacz

"Przyroda naszym przyjacielem"

W czwartek 28 marca dwoje uczniów reprezentowało naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Przyroda naszym przyjacielem" organizowanym przez PSP nr 8.
Alicja Ciemniewska  klasy 0 i Jakub Sobczyk z 2a zaprezentowali piękne utwory poezji dla dzieci. Choć tym razem nie zdobyli oni nagród, ale gratulujemy uczestnikom startu w tej trudnej i wymagającej konkurencji.
2019-03-31 23:32:15        dodał(a): mariola        Autor: J. Muszyńska

SDiM. Spotkanie z Panem Jarosławem Ferencem

Jakie cechy Kazimierza Pużaka można przyjąć za wzorcowe, godne naśladowania we współczesnym życiu politycznym? Jak kształtowała się Jego kariera polityczna i walka o wolną, niepodległą Polskę? Jakie działania podejmował w Radomsku, Częstochowie? Czy należy upamiętnić Kazimierza Pużaka w Radomsku?

SDiM. Debata: Dekalog Pużaka

Jako poseł, jako opozycjonista, jako inwigilowany, to tylko trzy z wielu wątków z barwnego życiorysu Kazimierza Pużak, o których dyskutowaliśmy podczas debaty ph. “Dekalog Pużaka”.

Debatę zorganizowali w Miejskim Domu Kultury, Mateusz Patalan i Igor Kęsy, jako jedno z działań w ramach rekrutacji do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata przybrała formę spotkania w stylu “akwarium”. Osoby siedzą w kręgu i prowadzą główną dyskusję na wybrany temat.

SDiM. Spotkanie z Panią Anną Milczanowską

Kazimierzu Pużaku z perspektywy polityka, lidera, społecznika, orędownika walki o prawa robotników, jego związków z naszym regionem, ewentualnego upamiętnienia…
O tym wszystkim Mateusz Patalan i Igor Kęsy rozmawiali dziś z Panią Anna Milczanowską, Poseł na Sejm RP.

Solidarność. Podaj dalej 2019. Kartki

Po serii warsztatów w ramach projektu “Solidarność. Podaj dalej!”, z analizy obrazów, dziś, pierwsza tura warsztatów pisarskich. Tworzyliśmy kartki pocztowe, adresowane do wybranych osób w Polsce, ściśle odwołujące się do kilkunastu fotografii, dokładnie omówionych na wcześniejszych warsztatach z analizy obrazu. Na kartkach pojawiły się nasze przemyślenia, odczucia, wiersze, pytania o życie, otaczającą rzeczywistość, o wątki dyskryminacji innych, ale także liczne życzenia.